Twój sklep internetowy znajduje się poza granicami Polski? Przeczytaj nasze porady o sprawnym transporcie towarów

Transport międzynarodowy to proces wielu usług, którego celem jest dostarczenie produktu z jednego punktu do drugiego w najbardziej efektywny, co za tym idzie opłacalny dla klienta sposób. Jak działa taki transport i jak się go organizuje? Musimy to wiedzieć, jeśli mamy znajdujący się poza Polską sklep internetowy.

Jak przewozi się paczki? Rodzaje transportu międzynarodowego

Najpopularniejszą formą transportu międzynarodowego jest transport lądowy, w którym wykorzystuje się pojazdy dostosowane do rodzaju ładunku. Najszybszym sposobem przewozu w transporcie międzynarodowym jest transport lotniczy. Jest to jednak również najdroższa opcja. Lotniczy transport towarowy jest najlepszym rozwiązaniem dla ładunków wrażliwych, które nie mogą być długo przewożone. Transport morski towarów to najwydajniejszy sposób wysyłki międzykontynentalnej ładunku.

Transport międzynarodowy w przypadku przesyłek

Paczkę można przesłać za pośrednictwem różnych przewoźników – poczty, firm kurierskich lub przewoźników specjalizujących się w przewozie osób. Najbezpieczniejsza jest przesyłka kurierska, która szybko dotrze do adresata. Przesyłki międzynarodowe dotrą szybciej niż za pośrednictwem poczty. Przesyłki międzynarodowe transportowane przez firmy kurierskie na pewno dotrą na czas, a wszystkie formalności załatwimy z biura, gdyż kuriera zamawia się w ten sposób. Tradycyjna poczta również wysyła paczki poza granice naszego kraju. Zanim nadamy przesyłki międzynarodowe, musimy określić, czy paczka ma być priorytetowa czy ekonomiczna. Priorytety są realizowane poprzez transport międzynarodowy drogą lotniczą. Za szybszą dostawę trzeba oczywiście więcej zapłacić, a na paczce należy umieścić napis priorytet, najlepiej w formie niebieskiej naklejki dostępnej na poczcie. Paczki ekonomiczne są doręczane drogą lądowo-morską lub lotniczą, lecz o niższym priorytecie.

W tym dziale  Niespodziewany wydatek może mieć wpływ na stabilność domowego budżetu… jak uniknąć takich wahań?

Jak kurierem wysłać paczki w transporcie międzynarodowym?

Na stronie usługodawcy znajdziemy formularz wyceny, który jest podstawą ustalania wysokości opłat za paczkę. Musimy wpisać wagę i wymiary paczki oraz zamawiane usługi dodatkowe, a system ustali wysokość opłat. Koszty transportu międzynarodowego zależą od wielu czynników. Im paczka jest cięższa oraz większa, tym wyższa będzie cena za jej dostarczenie. Nie bez znaczenia jest także dokładna odległość do pokonania przez kuriera, a także sposób dostarczenia paczki. Trasa pokonywana w tradycyjny sposób (przewóz busem, a następnie przeprawa promowa) będzie tańsza niż paczka kurierska wysyłana priorytetem, czyli samolotem. Wiele przesyłek międzynarodowych trzeba ubezpieczyć, gdyż jest to obowiązkowe, a to również wpływa na wysokość opłaty.

W przypadku tego typu paczek trzeba stworzyć międzynarodowy list przewozowy, który drukuje się 3 razy (dla nadawcy, dla firmy kurierskiej i do paczki) i podpisuje. Przesyłkę od nadawcy (czyli naszego sklepu) odbiera osobiście kurier. Od tego momentu można śledzić jej drogę za pomocą specjalnej aplikacji znajdującej się na stronie internetowej danej firmy kurierskiej.

Wysyłka przesyłek w transporcie międzynarodowym nie jest skomplikowana – twierdzi Rhenus Logistisc. Wystarczy umiejętnie zapakować paczkę i dobrze wypełnić list przewozowy, a pakunek na pewno dotrze do odbiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *