Przydatność szkolenia z Excela

Szkolenia excela

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie firmę, która funkcjonowałaby bez pakietu MS Office, a przede wszystkim bez programu Excel. To bardzo wszechstronne narzędzie nie tylko do „liczenia i tabelek”. Można przy jego pomocy tworzyć zarówno proste zestawienia, jak i skomplikowane kalkulatory kosztów, wykresy czy analizy statystyczne. Czy warto się w nim szkolić? To oczywiste! Pytanie brzmi nie „czy”, tylko „jak”.

Krok po kroku

Przede wszystkim należy dopasować szkolenie z Excela do swojego poziomu zaawansowania. Starsze roczniki nie miały okazji uczyć się pakietu Office w szkołach i umiejętności w tej dziedzinie zdobywały same lub właśnie na szkoleniach. Obecnie już od początku szkoły podstawowej dzieci mogą zapoznawać się z najpopularniejszymi programami w ramach obowiązkowych lekcji. Czym innym będzie więc deklaracja „znam podstawy” z ust ucznia czy studenta, a czym innym – doświadczonego pracownika.

Excel – na jakim poziomie jesteś?

Oznaczenia poziomów zaawansowania stworzył wydawca programu – Microsoft. Wyróżniamy tu:
Level 1podstawowyMS 50544
Level 2średnio zaawansowanyMS 50545
Level 3zaawansowany MS 50546
Po ukończeniu wszystkich trzech poziomów można przystąpić do certyfikowanego egzaminu firmy Microsoft.
Producent objął swoją normą również szkolenia specjalistyczne Excela, np. makra i VBA – MS 50476B.
Oznaczenia te pomagają w wyborze zakresu zagadnień poruszanych podczas szkoleń.

W tym dziale  Top 10 niezbędnych urządzeń do biura

Przed wyborem powinniśmy zasięgnąć opinii na temat osoby prowadzącej zajęcia, gdyż to w dużej mierze od niej zależeć będzie ilość i jakość przyswojonych umiejętności. Warto o to zadbać, ponieważ zajęcia zawsze mają formę ćwiczeń, nigdy teorii.

Szkolenia z excela

Szkolenia firmowe i profesjonalne

Wymienione wyżej szkolenia uczą ogólnej obsługi programu, a uczestnik sam decyduje , jak wykorzysta swoją wiedzę. Natomiast szkolenia z Excela dla biznesu czy w formie personalizowanych zajęć dla konkretnego przedsiębiorstwa mają już inny charakter. Tego rodzaju kursy mają na celu pokazać, jak prowadzić firmę, księgowość czy badania przy pomocy konkretnych, zaawansowanych funkcjonalności oprogramowania.

Szkolenia otwarte czy zamknięte?

Otwarte szkolenia z Excela mogą proponować na przykład naukę prowadzenia ksiąg firmy, wykorzystanie programu w działach HR, w logistyce, w marketingu czy sprzedaży.
Szkolenia zamknięte zwykle mają charakter wewnętrznych warsztatów prowadzonych przez pracowników dla pracowników przedsiębiorstwa – uczą, jak wykorzystać MS Excel w tej konkretnej branży i przy sposobie funkcjonowania oraz w kulturze danej organizacji.

Każdy typ szkoleń z Excela rozwija i pozwala nabyć nowych umiejętności. Im więcej wiemy, tym sprawniej poruszamy się w strukturze Excela, nie poprzestając na standardowych 10% możliwości programu. W praktyce potrafi on bardzo ułatwiać życie i usprawnić codzienną pracę niezależnie od branży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *