Mity o studiach MBA: co obiecują studia MBA?

Wraz z upływem czasu powstało wiele mitów związanych ze studiami MBA. Wielu ludzi nie przyjmuje jednak do wiadomości faktu, że dyplom ukończenia MBA nie jest gwarancją sukcesów osiąganych w biznesie. Bardzo wiele zależy bowiem od danej osoby, która musi zastanowić się nad inwestycją, pomysłem na biznes i spodziewanymi zyskami. Przed wyborem studiów MBA, warto przyjrzeć się niektórym mitom i zweryfikować je z rzeczywistością.

Oczywiście pomimo istniejących mitów, warto udać się na studia MBA, ponieważ można dzięki nim uzyskać cenną wiedzę oraz umiejętności praktyczne przydatne dla osób na kierowniczych stanowiskach czy też prowadzących własne firmy. Jak wiadomo, sukces zależy od podejmowanych decyzji, ale odpowiednia wiedza zwiększa szanse na podejmowanie właściwych działań. Mimo wszystko warto też zapoznać się z najpopularniejszymi mitami związanymi z programami MBA.

Mit 1: Dyplom MBA zapewnia sukcesy biznesowe i wysokie wynagrodzenie

Wielu ludzi uważa, że dyplom MBA jest gwarancją osiągnięcia szybszego awansu oraz uzyskania dużego wynagrodzenia. Sprawa nie jest do końca tak prosta, ponieważ wielu uczestników takich studiów często uzyskuje awans w trakcie lub po ukończeniu studiów. Zwykle sukces osiągają dobrze przygotowania managerowie, którzy wiedzą co zrobić z wiedzą i umiejętnościami zdobytymi podczas studiów. Innymi słowy studia MBA nie gwarantują podwyżki ani awansu, ale bardzo pomagają w dążeniach do osiągnięcia takich sukcesów.

W tym dziale  Jak uczelnie mają teraz prestiż?

Mit 2: Osoby po studiach MBA są dobrymi przedsiębiorcami

Po części jest to prawda, ponieważ już zostało wspomniane powyżej, że studia MBA zapewniają wiedzę i umiejętności, które przydają się w prowadzeniu firmy czy też w pracy na kierowniczym stanowisku. Z drugiej strony, dobry przedsiębiorca musi być odważny i wiedzieć jak podejmować ryzyko. Inne istotne cechy to potencjał twórczy, kreatywność, wysoka samoocena, umiejętność sprzedawania siebie oraz prezentowania pomysłów. Tych cech nie da się wyrobić poprzez żadne studia, więc przede wszystkim należy pracować nad sobą, a studia MBA traktować jako istotny dodatek, który pozwoli jeszcze bardziej się rozwinąć.
Mit 3: Dyplom MBA nie jest potrzebny, ponieważ można ukończyć inne studia o profilu zarządzania

Rzeczywiście wiele uczelni oferuje różne kierunki z zakresu zarządzania, jednak studia MBA oferują naukę wielu rzeczy i rozwiązań, dzięki którym można sprawdzać swoje umiejętności i wiedzę w praktyce. Dodatkowo podczas takich studiów mamy do czynienia z profesjonalistami, którzy posiadają już wieloletnie doświadczenie w branży i chętnie dzielą się nim z innymi osobami. Oznacza to, że ukończenie studiów MBA nie jest równoznaczne z innym kierunkiem zarządzania. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju ulepszony dyplom.

Oczywiście istnieją inne mity, jak te które mówią, że na studia MBA udają się osoby, którym zależy wyłącznie na władzy i pieniądzach czy też osoby, które nie potrafią myśleć niestandardowo. Nic bardziej mylnego, ponieważ wszystko to zależy od indywidualnego charakteru i preferencji konkretnych osób.

W tym dziale  Topowe kierunki studiów - logistyka

Więcej informacji: http://executive.mba.ue.wroc.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *