Dowiedz się, jak działa profesjonalne biuro detektywistyczne

Jeśli detektywów widziałeś tylko w filmach, dowiedz się, jak działa profesjonalne biuro detektywistyczne
Większość osób pracę detektywa kojarzy z pościgami i strzelaninami. Taki obraz dają bowiem filmy i seriale. W rzeczywistości jednak profesjonalne biuro detektywistyczne działa zupełnie inaczej. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest w większości przypadków dokładna obserwacja. Dlatego przeciętny detektyw sporo czasu spędza w biurze lub samochodzie.

Biura detektywistyczne w Polsce

Z danych MSW wynika, że w Polsce jest około 1500 licencjonowanych detektywów. Coraz więcej osób korzysta z usług biur detektywistycznych, chociaż niewiele się do tego przyznaje. Zapotrzebowanie jest duże i cały czas rośnie, bo ludzie są coraz bardziej świadomi tego, że detektyw może im bardzo pomóc. Do biur detektywistycznych przekonują się również adwokaci czy radcowie prawni.
Zleceń dla detektywów jest coraz więcej, bo ludzie częściej zdradzają swoich partnerów. Co ciekawe, do biur detektywistycznych zgłaszają się nie tylko kobiety, ale i mężczyźni.

Jakimi sprawami zajmują się biura detektywistyczne?

Zdecydowana większość spraw, którymi zajmują się prywatni detektywi ma na celu zdobycie dowodów na niewierność współmałżonka. Czasami zleceniodawcą jest rodzic osoby zdradzanej. Do biur detektywistycznych zgłaszają się też bliscy osób zaginionych. Liczba tego typu spraw również z roku na rok rośnie. Są one trudne i często nie udaje się ich doprowadzić do szczęśliwego końca.
Niekiedy rodzice chcą, aby detektyw sprawdził, czy ich dziecko nie zażywa narkotyków. Coraz powszechniejsze jest sprawdzanie opiekunek do dzieci przed ich zatrudnieniem. Do tego dochodzą sprawy karne i gospodarcze np. oszustwa i malwersacje.

W tym dziale  Jak niszczyć dokumenty?

prywatni detektywi - Detektywi Pl

Codzienność prywatnego detektywa

W kinie wizerunek prywatnego detektywa wiąże się zazwyczaj z postawnym mężczyzną noszącym kapelusz, długi płaszcz czy lupę. W praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej. Gdyby prawdziwy detektyw zachowywał się jak ten filmowy, od razu zostałby oskarżony o działanie niezgodne z prawem. Niewiele osób wie o tym, że detektyw nie może używać sprzętu zastrzeżonego dla innych służb np. lokalizatorów GPS czy podsłuchów. Jednak sam klient podsłuch czy kamerę we własnym mieszkaniu już zamontować może.
Atrybutem pracownika biura detektywistycznego jest na pewno aparat fotograficzny. Praca odbywa się głównie w terenie. Jest to wielogodzinne śledzenie danej osoby i jej obserwowanie. Z tego powodu detektyw powinien być osobą cierpliwą i spokojną. Nie bez znaczenia w tym zawodzie jest również spryt i sprawność fizyczna. Na koniec swojej pracy detektyw sporządza raport, który potem może być wykorzystany jako dowód w sądzie. Gdy to jest za mało, sąd wzywa detektywa jako świadka w sprawie.

Licencja – jak ją zdobyć?

Nie każdy może zostać prywatnym detektywem. Od roku 2013 nie trzeba jednak zdawać trudnego egzaminu państwowego, aby uzyskać licencję detektywa. Trzeba jedynie spełnić wymogi ustawowe i ukończyć odpowiedni kurs. W praktyce to rynek weryfikuje poszczególne osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *