Czy wiesz, czym tak naprawdę zajmuje się księgowa? Sprawdź listę jej obowiązków

Wbrew pozorom praca księgowej nie jest taka jednostajna i nudna, jak wydaje się na pierwszy rzut oka – wszystko zależy od miejsca, w którym ją wykonuje. Inaczej wyglądał będzie dzień w dużej korporacji, gdzie każdy pracownik działu księgowości zajmuje się tylko wycinkiem działalności, inaczej w rodzinnym przedsiębiorstwie, a jeszcze inaczej w biurze rachunkowym. Poniżej postaramy się przybliżyć różne aspekty tego zawodu i opisać poszczególne obowiązki księgowej.

Korporacja

W dużych przedsiębiorstwach dział księgowości podlega bezpośrednio dyrektorowi finansowemu, który jest kolokwialnie mówiąc kimś w rodzaju nad-księgowego. Tutaj każdy pracownik odpowiada za jeden z elementów rachunkowości przedsiębiorstwa, a dyrektor czuwa nad całością. Z tego powodu korporacje poszukują księgowych specjalizujących się w konkretnych dziadzinach, jak na przykład obliczanie należnych podatków, rozliczanie faktur czy przygotowywanie i realizowanie druków przelewów. Praca w dziale księgowości dużej firmy to świetna szkoła zawodu, bo zaczynając od podstawowych i prostych czynności możemy zdobyć doświadczenie, które zaprocentuje w następnych latach. By przystąpić do państwowego egzaminu i zdobyć certyfikat księgowego musimy wykazać się między innymi stażem pracy, który właśnie tutaj możemy zdobyć.

Średnia i mała firma

W zależności od kompetencji i wielkości przedsiębiorstwa księgowością w małych i średnich firmach zajmuje się jedna osoba, lub zespół złożony z głównego księgowego i asystentów. W tego typu przypadkach odpowiedzialność księgowej jest największa, ponieważ samodzielnie odpowiada za funkcjonowanie całej rachunkowości. Oprócz prowadzenia ksiąg rachunkowych przez jej ręce musi przejść każda faktura i każdy druk przelewu, a nie sprawdzenie poprawności wyliczenia zaliczki na podatek, czy błędne wpisanie kosztów może skutkować karami finansowymi, które dla małych i średnich przedsiębiorstw bywają czasami zabójcze. Stąd właściciele takich podmiotów szukają osób z dużym doświadczeniem, co niesie za sobą odpowiednio wysoką pensję – do takiej pracy nadają się osoby bardzo dobrze zorganizowane i dodatkowo „czujące” biznes.

W tym dziale  Co to jest JPK?

Biuro rachunkowe

To podobnie jak korporacja świetne miejsce do nabrania doświadczenia i praktycznej nauki zawodu. Podział obowiązków w biurach rachunkowych jest wszędzie podobny – część zespołu zajmuje się kadrami i placami, część prowadzeniem strony kosztowej ksiąg rachunkowych, a jeszcze inna część odpowiada na przykład za wprowadzanie druków przelewów i księgowanie faktur. Bardziej doświadczeni pracownicy biur rachunkowych „prowadzą” konkretnych klientów tj. zajmują się nimi kompleksowo – często posiadają także tzw. bierne dostępy do ich systemów informatycznych, które pozwalają na wprowadzanie konkretnych dokumentów oczekujących tylko na zatwierdzenie przez osoby posiadające uprawnienia do akceptacji druków przelewów. Praca z kilkoma firmami pozwala również w całości ogarnąć sposób prowadzenia biznesu przez klienta.

Więcej o niezbędnych drukach: https://www.pasazbiurowy.pl/druki-kasowe-i-ksiegowe-13305-k

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *