Zasady ergonomii w biurze

nieergonomiczna praca przy komputerze

W biurze spędzamy wiele godzin, a część z nich poświęcamy na pracę przy biurku. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią pozycję i podparcie dla pleców, to szybko zaczniemy narzekać na ból w nadgarstku, kłucie w łokciu czy bóle pleców. Takie dolegliwości mogą bardzo dokuczać, więc warto zrobić wszystko, by ich uniknąć. Kupując artykuły biurowe, warto zaopatrzyć się również w takie, które poprawią ergonomię stanowiska pracy.

Czym jest ergonomia stanowiska pracy?

Pracując przy biurku, trzeba przede wszystkim wygodnie siedzieć, czyli tak, by wszystkie części naszego ciała znajdowały się w dogodnej dla nich pozycji. Stanowisko pracy z komputerem powinno zapewniać możliwość przybierania zmiennej pozycji siedzącej. Nawet jeśli używamy podpórki pod plecy, nie możemy długo przebywać w tej samej pozycji, nawet bardzo wygodnej, gdyż grozi to bolesnymi skurczami. Wszystkie artykuły biurowe powinny się znajdować w takiej odległości, by móc bez problemu po nie sięgnąć. Najkorzystniejsza jest sylwetka z zachowaniem kątów lekko rozwartych w stawach: łokciowych, biodrowych i kolanowych. Plecy powinny być lekko odchylone do tyłu i wsparte na oparciu fotela wyposażonego w mechanizm synchroniczny. Przy większości prac wygodny jest kąt odchylenia do tyłu o około 15°. Jeśli krzesło jest mało wygodne, pamiętajmy o podpórkach pod plecy, a by zadbać o właściwe ułożenie nóg, skorzystajmy z podnóżka ergonomicznego.

Jak prawidłowo siedzieć? Gdzie położyć artykuły biurowe?

Musimy zadbać o to, by siedzieć prawidłowo, czyli z zachowaniem naturalnych dla organizmu krzywizn. Wbrew pozorom, siedząca i bardzo wyprostowana postawa mocno obciąża kręgosłup. Siedzisko fotela powinno być ustawione na taką wysokość, aby jego krawędź przy kolanach nie uciskała ud, a stopy swobodnie wspierały podudzia. Uda zaś powinny znajdować się równolegle do podłogi, a jeśli nie ma takiego kąta, podłóżmy pod stopy podnóżek ergonomiczny. Sięgając po artykuły biurowe, nie możemy się za bardzo schylać. Długopisy i ołówki włóżmy do pojemnika i postawmy na biurku. Inne materiały można włożyć do szuflady, która będzie się mocno i wygodnie odsuwać. Niestety, większość tanich foteli podnosi lekko do góry krawędź siedziska, co powoduje większy nacisk na podudzie i odczuwalny dyskomfort. Rozwiązaniem jest wtedy zastosowanie podnóżka ergonomicznego.

Jakie meble dbają o zachowanie ergonomii stanowiska pracy?

Kupując biurko, dobrze dobierzmy jego wysokość, by przedramiona i dłonie można ułożyć równolegle do blatu.  Wysokość blatu powinna być ustawiona trochę poniżej wysokości łokci. Ważne jest, aby dłonie podczas pracy z klawiaturą czy myszą, znajdowały się na linii będącej przedłużeniem przedramienia. Kąt między oparciem a siedziskiem na poziomie miednicy musi być mniejszy niż 90˚. Kupując meble i artykuły biurowe, warto wybrać takie, których wysokość będzie można zmienić i dopasować do wzrostu korzystającej z nich osoby. Dbając o ergonomię stanowiska pracy, wybierzmy

także dobrej jakości krzesła obrotowe. Jeśli oparcie nie jest wygodne, dokupmy podpórki pod plecy oraz podnóżek ergonomiczny, który pomoże w prawidłowym ułożeniu nóg. Myszka komputerowa powinna znajdować się jak najbliżej użytkownika, co zmniejsza się napięcie szyi i ramion.

Kompletując zestaw artykułów biurowych, warto kupić także podpórki pod plecy i podnóżki ergonomiczne, które poprawią ergonomię stanowiska pracy. Nie kosztują dużo, a pracę uczynią znacznie przyjemniejszą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *