Top 10 niezbędnych urządzeń do biura

urządzenia w biurze

Wśród artykułów biurowych, bez których obecnie nie można się obejść, należy wymienić takie, jak: komputer, drukarka, niszczarka do dokumentów, telefon, skaner, ksero, dziurkacz, zszywacz, bindownica, czasem projektor lub rzutnik czy liczarka do pieniędzy. Co o nich wiemy?

Komputer jako podstawowy sprzęt biurowy

Komputer jest chyba najbardziej wielofunkcyjnym urządzeniem, jakie wymyślono. Bez tej elektronicznej maszyny matematycznej nie możemy wyobrazić sobie dzisiaj życia. Mając zainstalowane podstawowe programy, jak Word, Exel, Paint, czyli programy do pisania, liczenia i rysowania oraz dostęp do Internetu, możemy sprawnie kalkulować, tworzyć pisma, przechowywać dane, kopiować je, rejestrować obrazy i teksty, odtwarzać zdjęcia i filmy, a nawet komunikować się z innymi ludźmi – jednym słowem wszystko, co potrzebne jest, aby uprościć sobie prace biurowe i nie tylko. Komputer ułatwia błyskawiczne odnalezienie potrzebnego dokumentu, stworzenie go od podstaw, poprawienie błędów bez konieczności niszczenia dokumentów i rozpoczynania pracy od nowa. Unowocześniany z upływem czasu i zmniejszany coraz bardziej występuje już dzisiaj w formie przenośnej jako laptop, który umożliwia nam „zabieranie pracy ze sobą” w dowolne miejsce, w jakim akurat musimy się znaleźć, nawet w podróż. Jeszcze kilkanaście lat temu podobne rozwiązania wydawały się nierealne, a dziś nie wyobrażamy sobie bez nich nawet spędzania czasu wolnego. Mało tego, powstają coraz mniejsze i lepsze gadżety, jak smartwatch, tablet, pendrive i całe mnóstwo innych, które bazując na technologii komputerowej coraz bardziej upraszczają nam życie.

Drukarka i jej możliwości

Drukarka jest urządzeniem podłączanym do komputera, mającym za zadanie udostępnić nam fizycznie treść, którą na nim zapisaliśmy, gdyż na wielu dokumentach, jak umowy czy upoważnienia, faktury itp. potrzebujemy złożenia odręcznego podpisu osoby, z którą akuratnie w jakiś sposób pracujemy. Drukarka występuje w dwóch rodzajach: jako laserowa i atramentowa. Laserowa tworzy druki bardzo wyraźne, a nawet wodoodporne, jednak jej eksploatacja jest stosunkowo kosztowna, natomiast atramentowa jest w użytkowaniu tańsza. Chodzi tutaj przede wszystkim o różnice w cenach tuszu.

Niszczarka – nie zapomnij o niej!

Niszczarka jest niewielkim urządzeniem do likwidacji poufnych dokumentów, czyli takich, które zawierają dane osobowe lub inne informacje mogące zaszkodzić działalności firmy lub osobie fizycznej. Działa w ten sposób, że za pomocą dużej ilości ostrzy ukrytych we wnętrzu rozcina na drobne paski kartki, które w niej umieszczamy, tym samym skutecznie i nieodwołalnie je niszcząc. Istnieje możliwość ustawienia kilku rodzajów szerokości niszczonych pasków, aby użytkownik mógł mieć większą pewność, że nie zostaną one odzyskane.

Telefon, bez niego ani rusz!

Telefon to urządzenie pozwalające porozumiewać się na odległość za pomocą łącza telefonicznego, wymagającego podłączenia do prądu, choć w tej chwili dostępne są już słuchawki bezprzewodowe. Popularniejszym rozwiązaniem dla firm i osób fizycznych jest telefon komórkowy, bez którego nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Działa w oparciu o urządzenie przekazujące fale komórkowe, umożliwiające użytkownikom z danej grupy firm telekomunikacyjnych odbieranie połączeń na obszarze złożonym z komórek (terenów dominacji sygnału radiowego wysyłanego przez stację przekaźnikową jednego rodzaju). Możemy zabrać go ze sobą właściwie wszędzie, w tej chwili istnieją również wodoodporne aparaty komórkowe. Jest to najszybszy sposób komunikacji, ponieważ po wybraniu numeru praktycznie od razu możemy rozmawiać z konkretną osobą. Aparaty komórkowe stwarzają możliwość robienia zdjęć, nagrywania rozmów i filmów, co jest także nieocenione w pracy.

Skaner, kserokopiarka do czego służą?

Skaner jest urządzeniem odczytującym kolejne linie obrazu, kodu kreskowego lub magnetycznego oraz fal radiowych. Umożliwia przetworzenie statycznego obrazu rzeczywistego do postaci cyfrowej, aby móc wyświetlić go w komputerze. Występuje także w kasach sklepowych i magazynach.

Kserokopiarka tworzy kopie dokumentów i niektórych tekstów graficznych. Działa w ten sposób, że przez pokryty selenem czyli fotoprzewodnikiem bęben, który obracając się, przy stronie zaciemnionej izoluje prąd elektryczny, a na rozjaśnionej światłem górze bębna przewodzi go. Bęben obracając się, tworzy obraz.

Nie zapomnij o tym – dziurkacz, rzutnik i liczarka

Dziurkacz pomaga przez ścisk szybko tworzyć otwory w kartce z danymi. Dzięki owym otworom można łatwo umieścić dokument w segregatorze. Zszywacz natomiast małym metalowym zaciskiem pomaga scalać ze sobą większe ilości kartek.

Rzutnik odtwarza obrazy poglądowe, np. podczas przeprowadzania szkoleń dla pracowników, a liczarka segreguje i liczy pieniądze, niwelując ryzyko popełnienia błędu w kalkulacjach.