Studia podyplomowe z controllingu

Bez controllingu nie można mówić o rozwoju przedsiębiorstwa. Jest to metoda zarządzania zorientowana na wynik, wypracowująca takie instrumenty i narzędzia, które pozwalają na planowanie przedsięwzięć i nadzorowanie wszystkich procesów zachodzących w firmie. Tego nie można nauczyć się na zajęciach teoretycznych studiów I czy nawet II stopnia. Aby zrozumieć istotę tych mechanizmów potrzebna jest praktyczna wiedza i doświadczenie zdobywane przede wszystkim w codziennej pracy zawodowej ze wsparciem w postaci profesjonalnych szkoleń dla specjalistów.  

Dla kogo przeznaczone są studia podyplomowe z controllingu

Obszerna dziedzina controllingu nie jest wiedzą podstawową, dostępną dla każdego. Uczestnictwo w studiach wymaga pewnego poziomu wiedzy z zakresu zarządzania, finansów przedsiębiorstwa i rachunkowości. Studia podyplomowe z controllingu przeznaczone są głównie dla osób zarządzających firmami, a także pracowników działów finansowych, analityków finansowych i oczywiście controllerów. To również kierunek bardzo cenny dla właścicieli firm – niezależnie od branży i dotychczasowego wykształcenia. Oprócz przekazywania wiedzy technicznej studia te rozwijają umiejętność analitycznego myślenia czy syntetyzowania wniosków, które mogą wskazywać na zasadność strategicznych dla firmy decyzji.

Finanse w firmie

Specjalizacje

Na rynku studiów podyplomowych funkcjonuje sporo autorskich programów uczelni wyższych – państwowych i prywatnych. Dla osób, które dopiero zaczynają zbierać doświadczenia w controllingu skierowane są programy nauczania, które od podstaw omawiają, jak funkcjonuje system controllingu w przedsiębiorstwie oraz na czym polega podejmowanie decyzji finansowych długo- i krótkoterminowych.

Są też programy łączące controlling z rachunkowością zarządczą. Oprócz controllingu personalnego, strategicznego czy operacyjnego wskazują też na zależności między controllingiem a rachunkowością oraz uczą zarządzania kosztami i zaawansowanej rachunkowości zarządczej. Zwykle kładą mocny nacisk na praktykę, tak, by po ukończeniu studiów móc samodzielnie podejmować strategiczne decyzje.

Kolejnym obszarem tej dziedziny, w którym można się dokształcać na studiach podyplomowych, jest wykorzystywanie w controllingu technologii informatycznych, szczególnie arkuszy MS Excel, które są bardzo ważnym narzędziem pracy controllera i osób zarządzających firmą. Przed podjęciem decyzji warto wówczas sprawdzić, jaki jest wymagany poziom wiedzy i umiejętności.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Oczywiście podstawą jest wybór programu i poziomu adekwatnego do własnych potrzeb i kompetencji. Niezmiernie ważną kwestią może się okazać się również strona organizacyjna – lokalizacja i częstotliwość zjazdów czy opiekun grupy. Szczególnie dla osób na odpowiedzialnych stanowiskach – właścicieli firm i menedżerów wysokiego szczebla – dobra organizacja czasu to bardzo ważny aspekt codziennego życia zawodowego. Nawet bardzo dobry program nauczania nie wynagrodzi chaotycznie ułożonego toku studiów.

Nie bez znaczenia jest też doświadczenie uczelni – warto zwrócić uwagę na to, czy jest to kolejna edycja programu i czy jest on regularnie aktualizowany.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *