Ołówek czy grafity

ołówek i grafit

Praca biurowa kojarzy się głównie z siedzeniem przy komputerze i wprowadzaniem niekończącej się liczby danych do arkuszy kalkulacyjnych. Nie można jednak zapominać, że ciągle istnieją zadania, które wykonujemy przy pomocy odręcznych notatek. W takich sytuacjach niejednokrotnie przyda się nam ołówek bądź grafit.

Ołówek czy grafit?

Rozróżnienie na ołówki i grafity może się na pierwszy rzut oka wydawać dość dziwne – generalnie, mówiąc o ołówku, mamy na myśli właśnie materiał z wnętrzem grafitowym. Okazuje się jednak, że te dwa artykuły piśmiennicze mogą też funkcjonować osobno: istnieje specjalny rodzaj ołówka zrobionego z węgla, możemy się też z kolei zaopatrzyć w grafit funkcjonujący bez konwencjonalnej, drewnianej, „ołówkowej” obudowy. To, co ostatecznie wybierzemy, zależeć będzie w głównej mierze od charakteru naszego zajęcia.

Zwykłego ołówka możemy używać we wszystkich tych sytuacjach, kiedy zależy nam na szybko sporządzonej notatce, a nie mamy pod ręką długopisu czy pióra (bądź z jakichś powodów nie chcemy ich w danej chwili używać). Jeszcze bardziej użyteczny okaże się on wtedy, gdy zechcemy wykonać schematyczny rysunek na kartce. Nie zapominajmy, że profesjonalni artyści wykorzystują ołówki do szkicowania – w warunkach biurowych takie zastosowanie raczej nie będzie potrzebne, ale rzucenie na papier prostych obiektów może się nam niejednokrotnie przydać.

Grafity z kolei służą generalnie jako wkłady do ołówków automatycznych – można je kupić w zestawach składających się z kilkunastu sztuk, dostępne są rozmaite twardości i grubości. Zdarzają się jednak sytuacje – głównie w pracy zawodowego plastyka – kiedy lepiej wykorzystywać grafit sam w sobie, bez obudowy. Wydaje się, że tego rodzaju potrzeba raczej nie wchodzi w grę podczas zwykłej, standardowej pracy w biurze: korzystanie z tradycyjnego ołówka jest prostsze. Na korzyść grafitów przemawia głównie to, że sprzedaje się je przeważnie w pakietach po kilkanaście sztuk, a cena takiego pakietu wynosi około 10 zł.

Rodzaje ołówków

Ołówek to rzecz na tyle powszechna, że mało kto się nad nim na co dzień zastanawia. Tymczasem istnieje dość skomplikowana klasyfikacja tych materiałów, różnią się one bowiem nie tylko obudową i kolorem. Główna cecha poszczególnych ołówków to ich twardość i odcień kreski. Te dwa parametry określa oznaczenie literowo-cyfrowe. H to ołówki twarde i bardzo twarde, posiadają jasny odcień kreski. Stosunkowo rzadko się tępią i wolno zużywają, a zastosowanie znajdują głównie w rysunku technicznym. Ich przeciwieństwem są materiały oznaczane literą B – ołówki miękkie o ciemnym odcieniu kreski, które zużywają się zdecydowanie szybciej. Ze względu na to, że pozwalają rysować grube linie, bywają bardzo cenione przez artystów.

Między tymi biegunowymi rodzajami ołówków znajdują się jeszcze materiały oznaczane symbolem HB lub F – ołówki o średniej twardości, przeznaczone głównie do pisania. Właśnie ten ich rodzaj powinien nas zainteresować, gdy zechcemy dokonać zakupu asortymentu biurowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *