Która metoda niszczenia danych magnetycznych daje 100% pewności?

jak zabezpieczyc dysk twardy

Metod niszczenia danych magnetycznych jest naprawdę sporo. Niestety nie wszystkie są jednakowo skuteczne. Zdecydowana większość nie nadaje się do niszczenia danych poufnych i ściśle tajnych, dlatego warto sprawdzić, która metoda daje niemal 100% pewność, że informacji nie będzie można odzyskać.

Jakie są główne metody niszczenia danych magnetycznych?

Obecnie istnieją dwie podstawowe grupy metod niszczenia danych magnetycznych. Jedną z nich jest niszczenia programowe nazywane też logicznym. Polega ono na wielokrotnym nadpisywaniu danych wartościami przypadkowymi, co w teorii ma uniemożliwić  ich odtworzenie. Po przeprowadzeniu takiej operacji nośnik można ponownie użyć. Drugą grupą metod niszczenie danych magnetycznych jest niszczenie fizyczne, czyli sprzętowe. Skuteczność tych metod jest skuteczna pod warunkiem, że niszczeniem danych optycznych i magnetycznych zajmuje się profesjonalna firma.

Jakie są sposoby niszczenia programowego?

Niszczenie programowe może odbywać się na trzy sposoby. Jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najmniej skutecznych jest kasowanie z poziomu systemu operacyjnego. Utracone w ten sposób dane można w bardzo prosty sposób odzyskać nawet w warunkach domowych. Metoda ta nie jest więc skuteczna. Podobnie wygląda sytuacja z nadpisywaniem. Proces ten ma sporo wad, do których zalicza się przede wszystkim długi czas niszczenia danych. W przypadku uszkodzonych nośników niszczenie nie jest skuteczne, a do tego metoda ta jest podatna na ataki wirusów i błędy. Z tego właśnie powodu pozostawia ona materiał do analizy i daje możliwość odzyskania danych. Trzecią metodą jest niszczarka danych cyfrowych czyli „Digital Shredder”. Zniszczone w ten sposób dane nie mogą być odzyskane w warunkach domowych, ale istnieje możliwość ich odzyskania w warunkach laboratoryjnych. Oprogramowanie do niszczenia jest dedykowane do konkretnych rodzajów dysków, dlatego jest dość skuteczna.

Jakie są metody fizycznego niszczenia nośników danych?

Niszczenie sprzętowe (fizyczne) można podzielić na siedem podstawowych typów:

– metody „domowe”;

– metody mechaniczne (wiórkowanie)l

– metody termiczne;

– metody radioaktywne;

– metody pirotechniczne;

– metody chemiczne;

– metody magnetyczne.

Najmniej skuteczne są oczywiście metody domowe, do których zalicza się chociażby uszkadzanie dysków młotkiem, spalanie ich, gotowanie itp. W wyspecjalizowanych firmach dane z tak uszkodzonych dysków można odzyskać nawet w 100%. Mało skuteczna jest także metoda wiórkowania, która pozostawia materiał do analizy. W specjalistycznych laboratoriach dane z tak zniszczonego dysku można częściowo odzyskać.

Metody magnetyczne są dość skuteczne, jednak nie zawsze dane można w ten sposób zniszczyć. Nie nadają się one do niszczenia dysków Flash i SSD. Metody termiczne, czyli spalanie w temperaturze powyżej 1000 stopni są bardzo skuteczne, ale tylko wtedy, gdy zapewniona jest odpowiednia temperatura. Zbyt niska może sprawić, że dane nie będą efektywnie zniszczone. Najrzadziej stosowane są metody radioaktywne i pirotechniczne, które są niebezpieczne, a do tego postawiają materiał do analizy w specjalistycznych laboratoriach.

Za najskuteczniejszą metodę niszczenia danych magnetycznych uważana jest metoda chemiczna z zastosowaniem technologii LiquiDATA. W trakcie procesu niszczenia struktura dysku zmienia się w ciecz pozbawioną właściwości magnetycznych. Daje to 100% pewność, że dane nie będą możliwe do odzyskania.

 

Jedna uwaga do wpisu “Która metoda niszczenia danych magnetycznych daje 100% pewności?

  1. Nadpisanie raz bezpowrotnie załatwia temat zniszczenia danych. Nadpisywanie jest jedyną metodą pozwalającą na bezpowrotne selektywne usuwanie danych – np. wybranych plików. Ważne, by zrobić to dokładnie – czyli nadpisać całą fizyczną powierzchnię nośnika, w której znajdują się dane przeznaczone do zniszczenia oraz w taki sam sposób zniszczyć metadane, które wprawdzie nie pozwolą na odzyskanie zawartości pliku, ale mogą umożliwić odtworzenie niektórych jego atrybutów – np. nazwy, czy daty usunięcia. Warto też zwracać uwagę na pliki tymczasowe i kopie zapasowe. Może się okazać, że informacja przeznaczona do zniszczenia występuje w kopiach na wielu nośnikach.
    W przypadku wycofywania nośnika z eksploatacji dobrze jest nadpisać całą pojemność nośnika. Fakt, że rozpuszczenie nośnika w kwasie jest bardzo efektownym sposobem niszczenia danych, ale nie można twierdzić, że jest skuteczniejsze od jakiegokolwiek innego sposobu, który także prowadzi do nieodwracalnego zniszczenia danych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *