Kierunek zarządzanie to pewny rozwój zawodowy

Rozwój osobisty

 

 

Niektórzy już od podstawówki wiedzą, że po studiach obejmą prowadzenie firmy założonej przez rodziców. Inni z kolei marzą o karierze managera i tuż po maturze zaliczają praktyki oraz staże, aby zdobyć doświadczenie i zrealizować swoje plany. Co ich łączy? Ten sam kierunek studiów
– zarządzanie.

 

Od administracji do korporacji

Na myśl o absolwentach zarządzania stają nam przed oczami rasowi szefowie – prezesi największych koncernów oraz rzutcy dyrektorzy kierujący dynamicznie rozwijającymi się firmami średniej wielkości. Nie wszyscy jednak podążają tą samą, nieco stereotypową drogą zawodowego rozwoju. Część osób znajduje pracę w administracji samorządowej lub państwowej, albo realizuje się stając na czele organizacji społecznych. Lwia część studentów tego kierunku znajduje zatrudnienie w działach marketingu, zajmując się promocją produktów i usług, rozbudowywaniem oferty, prowadzeniem polityki rabatowej oraz kreowaniem pozytywnego wizerunku firmy. Zdarzają się też absolwenci, którzy wybierają pracę w firmach ubezpieczeniowych lub bankach, skupiając się bardziej na aspektach związanych z finansami przedsiębiorstwa niż na pozostałych działaniach, jakie składają się na zarządzanie firmą.

Przyszły szef pod lupą

Po ukończeniu studiów na kierunku zarządzanie będziesz dysponował kompletną wiedzą na temat wszystkich aspektów związanych z kierowaniem firmą. Jeżeli jeszcze jako student zadbasz o zdobycie niezbędnego doświadczenia zawodowego, to tuż po otrzymaniu dyplomu otworzą się przed Tobą nowe możliwości zawodowego rozwoju. Oprócz stanowisk menedżerów średniego i wyższego szczebla, będziesz mógł starać się o pracę w roli szefa działu marketingu lub innowacji, bądź dyrektora zarządzającego zasobami ludzkimi. O ostatecznym kierunku dalszych działań może przesądzić wybrana przez Ciebie specjalność. Już w trakcie studiów możesz więc wyznaczyć azymut swojej przyszłej kariery zawodowej na obszary związane z marketingiem międzynarodowym, rachunkowością, rozwojem przedsiębiorstw oraz zarządzaniem turystyką i hotelarstwem, bądź kierowaniem sprzedażą w produkcji oraz handlu.

Pamiętaj tylko o tym, że stuprocentowy szef nie bazuje wyłącznie na swojej wiedzy i intuicji, lecz dba o rozwój niektórych kompetencji, m.in. zdolności przywódczych i organizacyjnych. Dla osiągnięcia zawodowego sukcesu po zarządzaniu nie bez znaczenia będą też komunikatywność oraz umiejętności związane z negocjowaniem i używaniem języka perswazji. Jeżeli więc myślisz poważnie o swojej karierze, nie ignoruj znaczenia żadnej z powyższych umiejętności.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *