Darmowy czy płatny program do faktur?

Darmowy czy płatny program do faktur?

Przygotowujesz się do otwarcia własnej działalności gospodarczej. Pewnie już wiesz, że musisz udokumentować każdą transakcję i wystawiać faktury VAT lub rachunki w formie faktur bez podatku VAT. Szukasz programu i okazuje się, ze są ich dziesiątki, a na forach internetowych każdy swój ogródek chwali. Zacznij od podjęcia decyzji czy Twój program do faktur ma być darmowy czy płatny – bo to też wcale nie jest oczywiste.

Wady i zalety darmowych programów do fakturowania

Nie oszukujmy się – podstawową zaletą darmowego oprogramowania jest to, że… jest darmowy. Gdy zaczynasz działalność i rozkręcasz firmę i tak masz sporo wydatków. Jeszcze jeden miesięczny abonament czy wydatek rzędu kilku tysięcy nie zawsze jest nieodzowny.

Jednak coś za coś. Darmowe programy musisz dokładnie sprawdzić, czy zawierają wszystko, co potrzeba i są zgodne z prawem, żeby księgowa nie kazała Ci poprawiać wszystkich dokumentów z pierwszego miesiąca działalności. Zwykle mają też ograniczone funkcjonalności , np. nie możesz edytować wyglądu dokumentu, poprawiać faktury po jej zapisaniu, na pewno nie sporządzi dla Ciebie automatycznie statystyk i zestawień. Jeśli jednak wystawiasz tylko kilka faktur czy rachunków miesięcznie, a resztą dokumentacji zajmuje się wynajęte biuro rachunkowe, po prostu przetestuj kilka przyjaźnie wyglądających aplikacji, a jeśli wraz z rozwojem firmy będziesz potrzebował więcej funkcjonalności, niektóre oprogramowania dają możliwość dokupienia swojej pełnej, rozszerzonej wersji.

Płatne znaczy lepsze?

Jeśli wszystkie faktury powinny mieć dokładnie te same elementy, to po co płacić za program do faktur? Przede wszystkim dlatego, że mogą znacznie ułatwić życie i zaoszczędzić mnóstwo czasu swoimi funkcjonalnościami.

Standardem jest, że możesz edytować wygląd faktury i jeśli zależy Ci na budowaniu wizerunku i rozpoznawalności marki, ten codzienny dokument może być elementem tej strategii. Ale przecież to nie wszystko. Odpłatne programy księgowe wykonają za Ciebie szereg operacji np. zestawienia, rozliczenia, grupowe wystawianie i drukowanie cyklicznie wystawianych dokumentów itp.

Program do faktur
Profesjonalny program do faktur Reset2 (źródło: http://www.reset2.pl/oferta/standard/r2faktury)

Wielkim atutem odpłatnego oprogramowania jest wsparcie profesjonalistów. Miesięczny czy roczny abonament uwzględnia zwykle pomoc informatyków, programistów, a czasem nawet księgowych. Nierzadko możesz też zamówić zaprojektowany dla Ciebie lub dostosowany do Twoich potrzeb moduł.

Płatne programy integrują zwykle kilka modułów np. magazynowy, księgowy i logistyczny czy nawet CRM do zarządzania kontaktami z klientami.

Tak naprawdę decyzja o wyborze programu nie opiera się wyłącznie na pieniądzach tylko na dostosowaniu oprogramowaniu do poziomu potrzeb. Jeśli planujesz wielkie przedsięwzięcie i dysponujesz sporym kapitałem, nie powinieneś się wahać, jednak jeśli będziesz miał kilku stałych kontrahentów i będziesz wystawiać kilka faktur miesięcznie, a resztą dokumentów zajmie się biuro rachunkowe, nie kupuj na siłę wielkiego „kombajnu”, bo nie wykorzystasz jego możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *