Czy tanie przesyłki warte są uwagi?

przesyłka

Swoja popularność firmy kurierskie zawdzięczają rozwojowi handlu internetowego oraz przesyłkom zagranicznym (rozwój eksportu do krajów UE). Duża konkurencja na rynku usług kurierskich powoduje, że ceny usług kurierskich spadają. Korzystając z pomocy internetu, można porównywać i wybierać firmy proponujące najatrakcyjniejsze ceny.

Od czego zależą ceny przesyłek?

Ceny przesyłek uzależnione są od wielu czynników. Po pierwsze, od tego na jaką odległość nasza przesyłka ma być przewieziona oraz w jakim czasie. Po drugie o cenie decyduje waga i rozmiar paczki.  W większości przewoźnicy stosują tzw. wagę wymiarową (wagę gabarytową), która stanowi iloczyn długości, szerokości i wysokości paczki, podzielony przez wskaźnik podany w regulaminie firmy kurierskiej. Duże znaczenie ma rozmiar przesyłki, nie zawsze tanie przesyłki kurierskie, to takie których waga jest niska. O cenie przewozu decydują też opłaty za ubezpieczenie przesyłki, dostarczenie w soboty lub w wybranych przez nas godzinach. Niektóre firmy kurierskie uzależniają opłatę od kwoty pobraniowej, w przypadku, gdy wybierzemy opcje opłacenia paczki po jej dostarczeniu. Większość firm kurierskich na rynku ma podobne standardy usług oraz ceny.

Czy są rozwiązania alternatywne?

W ostatnim czasie ogromna popularnością cieszą się tanie przesyłki przekazywane za pomocą, tzw. paczkomatów, czyli specjalnych maszyny, w których można odebrać lub nadać paczkę przez 24 godziny na dobę. Nie trzeba zamawiać kuriera, ani ponosić kosztów jego dojazdu do klienta. Wystarczy w dogodnym dla siebie czasie dotrzeć do paczkomatu i nadać lub odebrać przesyłkę. Nadanie paczki wiąże się jedynie z koniecznością wypełnienia formularza internetowego, lub wypełnianiem go na specjalnym ekranie w maszynie paczkomatu. Opłatę można uiścić za pomocą karty w tym samym miejscu. Po dokonaniu wpłaty paczkomat otworzy skrytkę, do której wkłada się przesyłkę. Odbieranie jej jest jeszcze prostsze. Wystarczy na ekranie elektronicznym wpisać dane dotyczące numeru telefonu oraz kod podany przez przewoźnika i automat otworzy skrytkę z naszą przesyłką. Jedynym mankamentem tej metody jest ciągle niewielka liczba maszyn paczkomatowych.

Ponadto tanie przesyłki oferuje również państwowy operator pocztowy. Są to tak zwane przesyłki ekonomiczne. Przeznaczone są one dla tych, dla których czas dostarczenia nie jest najważniejszy. Nie mają one bowiem gwarantowanego terminu dostawy przesyłki, a jedynie przybliżony. Niestety w tym wypadku nie da się zamówić kuriera do domu. Trzeba samemu wybrać się do punktu nadania przesyłek. Niemniej jednak ceny są naprawdę konkurencyjne.

Wybierając dogodną dla nas formę przesłania przesyłki, trzeba wziąć pod uwagę własne preferencje. Dobrze jest sprawdzić wszystkie dostępne metody, bo nie zawsze tanie usługi oznaczają dobrą ich jakość. Jednak przy dużej konkurencji na rynku jakość usług ciągle się poprawia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *