Co to jest JPK?

JPK to skrót, którego rozwinięciem jest jednolity plik kontrolny (ang. Standard Audit File-Tax – SAF-T). Jest to plik komputerowy zawierający elektroniczną formę ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych. Jego forma i struktura została szczegółowo określona przez ministra finansów. Podobne rozwiązania z sukcesem stosuje się w wielu państwach Unii Europejskiej.

Jaka jest struktura JPK?

Plik ma zawierać informacje związane z operacjami gospodarczymi rozpatrywanymi w danym okresie. Skonstruowany jest według schematu XML, dzięki czemu posiada przejrzysty i ustandaryzowany układ, umożliwiający także jego swobodne przetwarzanie. Budowa JPK składa się z siedmiu podstawowych struktur, do których przynależą: księgi rachunkowe, wyciągi bankowe, magazyn, ewidencje zakupu i sprzedaży VAT, faktura VAT, podatkowa księga przychodów i rozchodów oraz ewidencja przychodów. Struktura ta jest bez wątpienia bardzo szczegółowa. Aby wprowadzić jednolity plik kontrolny w firmie należy przede wszystkim dostosować stosowane obecnie oprogramowanie do nowych wymogów. Wdrożenie całego procesu w przedsiębiorstwie i integracja systemów może zająć nawet kilka miesięcy. Największe organy podatkowe już zostały zobligowane do tworzenia JPK (od 1 lipca 2016 roku), ale z czasem obejmie to wszystkich przedsiębiorców (od 2017 roku małe i średnie przedsiębiorstwa, a od 2018 także mikro).

Co umożliwi wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego?

Głównym celem zmiany dotychczasowego procesu weryfikacji podatkowej jest jego usprawnienie. Dzięki JPK podatnicy będą mogli przekazywać wszystkie informacje organom podatkowym za pomocą poczty elektronicznej. Znacznie skróci to czas wykonywanych wcześniej czynności, ale również ustandaryzuje przechowywane informacje. Takie rozwiązanie wzorowane jest na wcześniejszych doświadczeniach państw Unii Europejskiej, które także posługują się tym ulepszeniem. Taki system weryfikacyjny dobrze sprawdza się m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii, Austrii, Holandii czy Portugalii. Efektem wprowadzenia nowego sposobu przesyłania danych będzie widoczne skrócenie czasu kontroli, która stanie się równocześnie mniej uciążliwa oraz mniej kosztowna. Proces weryfikacji danych będzie przebiegał w sposób zautomatyzowany, co znacznie ułatwi prace działów administracji.

JPK jest nowością w Polsce, ale z sukcesem przyjął się już w wielu innych europejskich krajach. Ujednolicony plik komputerowy z elektroniczną formą ksiąg podatkowych przyczyni się do znacznego skrócenia procesu weryfikacji poprawności podatkowej. W szybki sposób będzie można wyłapać takie zjawiska jak wyłudzenia VAT lub próby uniknięcia opodatkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *